Academic Freedom & Tenure

Membership

 

Name

Unit

Term of Service

 

 

Regular Members

 

 

 

1 John Rovers PH Thru May 2017
2 Todd Evans JO Thru May 2017
3 LW Thru May 2017
4 Gholam Mirafzal AS Thru May 2015
5 Joseph Schneider AS Thru May 2015
6 Sally Beisser ED Thru May 2016
7 Rahul Parsa BN Thru May 2016  Chair thru Dec 2014
Alternate Members
1 Rachel Paine AS Thru May 2015
2 Lee Jolliffe JO Thru May 2017
3 Brad Meyer BN Thru May 2015
4 Pramod Majajan PH Thru May 2017
5 Shelley Fairbairn ED Thru May 2016
6 Karl Schaefer CO Thru May 2015
7 Larry Naylor AS Thru May 2016

 

 

Committee Description

The Committee shall be the adjudicatory body for cases and controversies relating to academic freedom and tenure which are not resolved through informal procedures or through regular administrative channels. The Committee shall have seven regular members and seven alternates. Members of the Committee and alternates shall be members of the Faculty of Instruction with tenure. The principle of broad representation shall be honored. The Committee shall elect the Committee Chair annually in December. Alternates shall be called to serve on the Committee in order of preference by the electing authority. If a member and his/her alternate are both unable to serve, the electing authority will select from among other alternates, giving preference to the one whose term will expire the same year as the member in whose place the alternate will serve. Committee members and alternates, except those selected for short terms to fill vacancies and first elected, shall serve three-year terms. The terms of office shall be staggered on a basis of three-two-two with annual election. (Academic Charter)

 

Wordpress Themes
Scroll to Top